Scenariusz lekcji
 

Solidarność – Droga do wolności

I. Cel lekcji

• rozbudzenie zainteresowania najnowszą historią Polski

• pogłębienie wiedzy o wydarzeniach lat 1980-1989

• wzmocnienie poczucia tożsamości i dumy narodowej.

II. Metody pracy

wykład, praca z tekstem, zabawy edukacyjne, dyskusja.

III. Przebieg lekcji

1. Nauczyciel podaje temat lekcji „Solidarność – droga do wolności” i proponuje zabawę interaktywną pytania-odpowiedzi. Każdy uczeń ma prawo zadać jedno pytanie dotyczące Solidarności a pozostali uczniowie udzielają odpowiedzi. Kto pierwszy odgadnie otrzymuje 2 punkty. Osoba, która uzbiera najwięcej punktów otrzyma nagrodę. Pytania powinny dotyczyć wydarzeń lat 1980-1989 lub osób działających w Solidarności.

2. Czytamy z młodzieżą, krótką historię Solidarności.

O Solidarności

3. Przedstawiamy uczniom kilka przykładów pomocy jaka kierowana była do Polski z zagranicy.

Można sięgnąć do wspomnień, które znajdują się na stronie www.rzeczpospolita.pl/tematy/dziekujemy/pl/

4. Uczniowie przygotowują happening na jeden z podanych tematów:

• organizują akcję protestacyjną, przygotowują listy i napisy na transparenty,

• są Komisją strajkową i negocjują przyjęcie 21 postulatów,

• piszą petycję do gen. Jaruzelskiego, aby zwolnił więźniów politycznych,

• zbierają fundusze dla internowanych,

• prowadzą kampanię wyborczą do Sejmu (4.06.1989).

5. Na zakończenie lekcji uczniowie słuchają piosenek solidarnościowych

dostępne m.in. na http://members.chello.pl/j.uhma/sierpien.html

6. Praca domowa

Prosimy aby uczniowie porozmawiali z rodzicami, bliskimi na temat pomocy Polsce w latach 1980-1989. Pytamy czy ktoś z rodziny uczestniczył w strajkach, czy może włączał się w akcje wspierające Solidarność?

 

Teksty źródłowe

  1. 21 postulatów
  2. Tekst biograficzny o Lechu Wałęsie
  3. Utwór „Mury” Jacka Kaczmarskiego
  4. Marcin Frybes, Dobre Duchy
  5. Piosenki z czasów Solidarności
  6. Hymn Solidarności – Mury Jacka Kaczmarskiego
Organizatorzy:
Patronat medialny:
stat4u